top of page

Plan treningowy

Zaktualizowano: 12 paź 2020


Co musi się znaleźć w planie treningowym*? *Artykuł na podstawie własnych doświadczeń i dwóch lat eksperymentowaniaPo 1: Cel treningu

Działanie po omacku to fatalne posunięcie. Już na samym początku jasno określić powinniśmy, do czego dążymy. Cel nie powinien być wyśrubowany lub nierealny ani również zbyt mało ambitny. Musi być precyzyjny.


Dobrym celem treningu będzie na przykład:


- Poznanie i zrozumienie joseki na hoshi z rozbiciem na inwazje, pincery i podejścia


- Rozwiązywanie tsumego dla danego typu kształtów


- Znajomość paru wariantów dla danego typu otwarcia


- Zapoznanie się przez X dni (pod rząd) z wybranymi Tesuji


- Przeczytanie 1 strony wybranej książki przed snem.


Oraz ustalenie określonego czasu na wykonanie zadania i kolejnych etapów.

Po 2: Regularność treningów i ustalenie zasad ich odbywania

Zaczynamy od odpowiedzenia na pytanie ile czasu dziennie chcemy sumarycznie poświęcić. Już jedna godzina dziennie to 7 godzin tygodniowo! Prawie jeden dzień pracy tygodniowo na Go :)


To właśnie regularność przybliża nas do celu znacznie bardziej niż pojedyncza, nawet najbardziej wyczerpujące jednorazowe spędzenie czasu. Musimy ustalić jasne i przejrzyste zasady, jakie treningi i w jakim czasie się będą odbywały (u mnie wieczorem Tsumego, a karty - w trakcie pracy jako 15 min przerwa).


W tym punkcie dobrze jest również zaznaczyć plany awaryjne. Posiadanie planu B nie odwiedzie nas od treningu i nie pozwoli nam na znalezienie łatwej wymówki. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy wykonać treningu podstawowego, należy skorzystać z planu B w myśl zasady, że każdy trening jest lepszy, niż brak treningu. Zasady odbywania treningu to również kolejność wykonywania ćwiczeń. Zwłaszcza gdy stawiamy na trening ogólnorozwojowy, ma to wielkie znaczenie.


Przykład:


- 10 tsumego dziennie, wieczorem


- 5 losowych kart joseki do rozłożenia dziennie z wybranego setu, w trakcie pracy jako odskocznia


- 5 losowych kart otwarć dziennie, w trakcie pracy


- przeczytanie o jednym tesuji wieczorem


- jedna gra tygodniowo z analizą

Po 3: Progresja

Wszystkie profesjonalne plany treningowe bazują na progresji. Z jednej strony to większa satysfakcja, z drugiej bezpieczeństwo treningu, że mamy ustawiony odpowiedni poziom i intensywność pod siebie. Stopniowo rozumiemy więcej i ćwiczymy też odruchy, aż osiągniemy perfekcję.

Po 4: Kontrola wyników i cele poboczne

Prowadzenie notesu treningowego jest dobrym zwyczajem, który pozwala nam na kontrolowanie tego, w jaki sposób trenujemy, ile wykonujemy ćwiczeń i czy są dobrze dobrane. Taki notes może stać się również doskonałym miejscem do realizowania celów pobocznych, na przykład związanych z pozytywnymi zmianami w naszej motywacji.


Po 5: Kontrola motywacji i wypalenia


Po miesiącu codzienniej presji na siebie samego :) może pojawić się zmęczenie i wypalenie. Dlatego warto rozważyć wbudowanie w plan treningu przerw i odpoczynu. W skrajnym przypadku tydzień przerwy lub zmniejszenie treningu też pomaga. Motywacje może też zbudować praca w grupie, gdyż będziemy mieli poczucie, że nie jesteśmy sami i będziemy mogli podzielić się trudami jak i radością z postepów


79 wyświetleń0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page