top of page

Chuban, wykład 3 oraz wstęp do Yose, gry końcowej

Planowany wykład jest kolejnym wykładem dot. podstaw Chuban oraz wstęp do gry końcowej (Yose) - etapu gry, który zbliża nas do dość stabilnego terytorium, zwykle powiększając własne terytorium, jednocześnie zmniejszając terytorium przeciwnika.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
Chuban, wykład 3 oraz wstęp do Yose, gry końcowej
Chuban, wykład 3 oraz wstęp do Yose, gry końcowej

Czas i lokalizacja

15 gru 2020, 19:30 – 22:00

OGS+Discord

O wydarzeniu

Chuban to inaczej gra środkowa: Faza między otwarciem a grą końcową.

Gra środkowa zwykle rozpoczyna się, gdy jedna część planszy jest silnie zajmowana przez obu graczy i dochodzi do walki. Walka w większości wyjdzie na środek. Gra środkowa jest zdominowana przez atak i obronę.

Kiedy sytuacja się uspokoi, a terytorium znów stanie się głównym czynnikiem, rozpoczęła się gra końcowa. Dlatego środkowa gra kończy się zazwyczaj, gdy wszystkie ważne grupy są zabezpieczone przed zabójczymi atakami.

Podstawowe pojęcia potrzebne do zrozumienia gry środkowej to relacje pomiędzy grupami, mojo i solidność grup. Podstawowe schematy w środkowej grze są czasami nazywane grą środkową joseki, np. cięcie poprzeczne (ang. crosscut), capping i uderzenie w ramię (ang shoulder hit). Te wzory muszą być zastosowane w obecności istniejących pozycji na gobanie i dlatego są trudniejsze do opanowania niż joseki z otwarcia

Yose, gra końcowa, to ruchy, które zbliżają nas do dość stabilnego terytorium, zwykle powiększając własne terytorium, jednocześnie zmniejszając terytorium przeciwnika. Takie ruchy zwykle nie są tak duże, jak ruchy otwierające lub ruchy środkowe, wpływające na życie i śmierć dużych grup, więc zazwyczaj występują w końcówce. Ruchy Yose charakteryzującym się ruchami na pierwszej i drugiej linii.

Uczestnictwo: 

- uczniowie/studenci - za darmo

- pozostałe osoby - 10 zł

1) Musisz mieć konto na OGS (https://online-go.com/) , sprawdź czy działa!

2) Musisz pobrać Discord'a (https://discord.com/download) 

Szczegóły kanału Discord zostaną wysłane dzień przed wykładem.

Interesuję się!

  • Rejestracja na wykład

    0,00 zł
    Sprzedaż zakończona

Suma

0,00 zł

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page